| Brand | SWT |
| Product origin China | China |
| Rated Voltage | 400V |
| Frequency | 50 |
| Speed | 1500 |
| Starting system | 24V DC Electric Start |
| Type | 1000kw Gas Generator |
| Engine Brand | Cummins |
| Engine Model | K50N-G10 Cummins |
| Warranty | 1 year |
| Power factor | 0.8 |
| Cooled type | Wate-cooled |
| Continuous Power | 1000kW/1250kVA |
| Alternator | S6L1D-H4 Stamford |
| Controller | ComAp |
| Circuit Breaker | Changshu |
| Type | Silent |
| Optional | Synchronizing panel, Float charge, Water-heater |



