| Brand | SWT |
| Rated Voltage | 400V |
| Frequency | 50 |
| Speed | 1500 |
| Starting system | 24V DC Electric Start |
| Type | Gas Generator |
| Engine Brand | Hanma |
| Engine Model | HMT13F.408 30 Hanma |
| Warranty | 1 year |
| Power factor | 0.8 |
| Cooled type | Wate-cooled |
| Generator Power | 250kW/313kVA |
| Standby Power | 280kW/350kVA |
| Alternator | Mecc alte/Stamford |
| Controller | ComAp/DEIF |
| Circuit Breaker | Changshu |
| Type | Silent |
| Optional | Synchronizing panel, Water-heater |



