| Brand | SWT |
| Rated Voltage | 600V |
| Frequency | 50 |
| Speed | 1500 |
| Starting system | 24V DC Electric Start |
| Type | SG300JC methanol Generator |
| Engine Brand | Hanma |
| Engine Model | GS13M435HF Hanma |
| Warranty | 1 year |
| Power factor | 0.8 |
| Cooled type | Wate-cooled |
| Generator Power | 300kW/375kVA |
| Alternator | ECO40 2S4C Mecc alte |
| Controller | DEIF |
| Circuit Breaker | Changshu |
| Type | Silent |
| Optional | ATS, Synchronizing panel, Float charge, Day fuel tank, Water-heater |



